Úvodní strana > Blog > Imunitní systém, aneb nyní to pochopíte

Imunitní systém, aneb nyní to pochopíte

Imunitní systém, aneb nyní to pochopíte

Imunitní systém je mechanismus, který zajišťuje ochranu těla před škodlivinami, a to jak z vnějšího prostředí, tak z vnitřního. Plní tři základní funkce – obranyschopnost proti nepřátelským vlivům z vnějšího prostředí, dohled nad naším vlastním organismem a tolerance toho správného, co se v těle nacházet má.

I když by se mohlo zdát, že jsou funkce naší imunity jasné a přímočaré, naše imunita je ve skutečnosti velice složitá. Je do ní zapojeno velké množství buněk těla. 

Pro začátek si rozdělíme imunitu na vrozenou (neboli nespecifickou) a získanou (neboli specifickou). S první jmenovanou se již narodíme. Její základní funkcí je rozpoznání vlastních součástí od cizích. Začíná fungovat velmi brzy po vstupu patogenu (neboli cizorodé škodlivé částice) do těla. Jejím úkolem je co nejpohotověji zastavit útok nepřítele, který proniknul do organismu. To ale často nestačí, takže infekci jen zbrzdí a získá čas pro imunitu specifickou.

Specifická (neboli získaná) imunita je již mnohem propracovanější. Pokud vrozená imunita představovala řadové vojáky, specifická imunita jsou speciální jednotky. Nazývají se lymfocyty. Vyznačují se tím, že potřebují více času a podnětů na svou přípravu. Jakmile jsou ale jednou připraveny, tak kdykoliv v případě potřeby zahájí velice přesný útok přímo do slabin nepřítele.

Pokud se vše povede, jak má, vetřelec je zneškodněn a tělo se vrátí do normálu. To ale ještě není vše. Lymfocyty mají navíc tu vlastnost, že velice šikovně zneškodní nepřítele, a navíc si zapamatují, jak na něj. Takže pokud by se jednou vrátil, budou na něj připraveny a zastaví ho mnohem rychleji a tvrději, než tomu bylo při prvním setkání.

Je potřeba dodat, že nic není dokonalé, ani naše imunita. Někdy může být patogen tak silný, že na něj nestačí. Jindy může napadnout vlastní tělo, což způsobí autoimunitní onemocnění. A někdy nestihne uhlídat poškozené buňky, které se utrhnou ze řetězu, a vznikne nádor. Prvnímu případu se dá předcházet tím, že nasimulujeme průběh infekce, aby se aktivoval specifický imunitní systém a vznikly nám paměťové buňky. Díky těmto paměťovým buňkám budeme na onoho nepřítele již plně připraveni a pokud nás napadne, rychle a tvrdě ho porazíme. Tomuto způsobu prevence říkáme očkování.
6 příčin oslabeného imunitního systému

Je potřeba dodat, že nic není dokonalé, ani naše imunita. Někdy může být patogen tak silný, že na něj nestačí. Jindy může napadnout vlastní tělo, což způsobí autoimunitní onemocnění. A někdy nestihne uhlídat poškozené buňky, které se utrhnou ze řetězu, a vznikne nádor. Prvnímu případu se dá předcházet 
Správnou životosprávou, kvalitním spánkem, péčí o sebe, kvalitním jídelníčkem s dostatkem živin, vitaminů a minerálů.

6 častých příčin oslabeného imunitního systému:

  • Nedostat spánku
  • Nedostatek vitamínů a minerálů
  • Kouření a alkohol 
  • Nadměrné užívání léků
  • Dehydratace
  • Fyzická aktivita o vysoké intenzitě

Fungující imunitní systém je pro nás nezbytný. Jak jej posílit 6 jednoduchými kroky si přečtěte v našem článku zde.

14.10.2022

Sdělte nám svůj email - abyste mohli dostávat nejnovější příspěvky Ovonex blogu pomocí našeho zpravodaje.

capthca

Poskytnutím své e-mailové adresy a kliknutím na tlačítko „Přihlásit se k odběru“ souhlasím s tím, aby mi Ovonex pravidelně zasílal informace o výživě, doplňcích stravy, produktech a slevových akcích. Z odběru newsletteru se můžete kdykoli bezplatně odhlásit.