Úvodní strana > Blog > Jaké jsou účinky zinku a selenu na imunitu?

Jaké jsou účinky zinku a selenu na imunitu?

Jaké jsou účinky zinku a selenu na imunitu?

Mezi dva klíčové prvky pro naši imunitu patří Zinek (Zn) a Selen (Se). Každý z nich je stopový prvek – stačí ho nepatrné množství – ale oba i tak dovedou organismus vyladit, aby šlapal jako hodinky.

Zinek a selen

Zinek, po hořčíku nejdůležitější minerál, protože více než 200 enzymatických procesů je závislých právě na zinku. Zinek podporuje imunitní funkce těla, má vliv na kvalitu pokožky, pleti, vlasů, nehtů a mnoho jiného. Není pochyb o tom, že optimální hladina zinku je klíčová pro naše zdraví a sílu imunitního systému.

Selen zvyšuje aktivitu imunitního systému a tím odolnost vůči infekcím. Selen patří mezi užitečné antioxidanty a působí tak proti volným radikálům z okolního prostředí a chrání buňky proti škodlivinám z potravy a oxidačním stresem.

Kdy zvážit doplňování těchto stopových minerálů?

Pokud jste často nachlazení, nemocní, vypadávají vám vlasy, lámou se nehty nebo máte pleť pokrytou akné, možná vám chybí právě zinek a selen. Jelikož se tyto dva minerály podílí na desítkách procesů v těle, i jejich deficit může mít různé projevy. Patrně to může být kombinace několika z nich a často si ani tyto projevy s nedostatkem zinku a selenu nemusíte spojit.

Jakou formu zvolit?

Účinky zinku a selenuNejefektivnější forma zinku je podobně jako u hořčíku forma bisglycinát (nebo také chelát). Zinek v této chelátové vazbě je vodou ředitelný a dosahuje vysoké vstřebatelnosti až do 95%.

Naopak pokud uvidíte na krabičce oxid nebo zinek sulfát, neztrácejte čas ani peníze, protože jejich vstřebatelnost je do 20 %.

Se selenem se můžete setkat ve více podobách a některé mohou být užitečnější než jiné. 

Anorganická forma selenu – takové přípravky obsahují nejčastěji jednoduché soli selenu jako je selen nebo seleničitan sodný. V takové podobě se do organismu nevstřebává tak velké množství a podstatná část selenu je z těla spíše vyloučena, a to může být při doplňování selenu při deficitu problémem. 

Organická forma – vzniká v rostlinách přirozenou cestou, kdy po příjmu selenu z půdy v podobě selenanu dojde k přeměně na organický selenomethionin. Tato forma selenu je dobře absorbována, a vyznačuje se výbornou využitelností.

Jak je již asi jasné, organické formy selenu a chelátové formy (bisglycinát) zinku bychom měli při výběru suplementace preferovat. Tak se pro nás stane tento stopový prvek lépe využitelným a při jeho doplňování si můžeme být jisti, že pozitivně přispěje tak, jak se od něj očekává.

Zmíněné produkty:

Neváhejte a udělejte něco pro imunitu vašich blízkých již dnes - zmíněné produkty najdete u našich partnerů, nebo na našem eshopu.

logo lékárna.cz  dm-logo    Logo vitalvibe     Logo eshop ovonex

13.10.2022

Sdělte nám svůj email - abyste mohli dostávat nejnovější příspěvky Ovonex blogu pomocí našeho zpravodaje.

capthca

Poskytnutím své e-mailové adresy a kliknutím na tlačítko „Přihlásit se k odběru“ souhlasím s tím, aby mi Ovonex pravidelně zasílal informace o výživě, doplňcích stravy, produktech a slevových akcích. Z odběru newsletteru se můžete kdykoli bezplatně odhlásit.