Úvodní strana > Blog > Proč máme kůži a jak funguje?

Proč máme kůži a jak funguje?

Proč máme kůži a jak funguje?

Každý z nás ji má. Ovšem pouze hrstka lidí se skutečně zamyslí, jak ta naše kůže funguje. Nejčastěji nad tím začínáme přemýšlet ve chvíli, kdy zjistíme, že s naší kůží není něco v pořádku.

Kůže slouží nejen jako ochranný obal těla, díky kterému nevypadáme jako strašidla z halloweenské párty, ale funguje také jako největší tělesný orgán. Zajišťuje imunitní ochranu před vnějšími nástrahami, obsahuje detoxifikační enzymy a molekuly antioxidantů, stará se o tepelnou regulaci, zabraňuje nadměrné ztrátě vody, díky senzorickým receptorům v kůži vnímáme svět kolem nás, a zajišťuje také metabolické a endokrinní mechanismy, např. tvorbu vitamínu D.  Pro jeho tvorbu je důležitý sluneční svit, proto obzvlášť trpíme jeho nedostatkem na podzim a v zimě. Pro takové situace máme vodou ředitelný vitamin D se skvělou vstřebatelností.

Lidská kůže se skládá ze tří vrstev. Úplně navrchu je pokožka sloužící jako hlavní bariéra mezi tělem a světem, která se zhruba každých 28 dní obnovuje. Pod ní najdeme škáru protkanou vyživujícími krevními a lymfatickými cévami. Škára je tenká zhruba 0,3–4 mm. Spodní vrstva se pak nazývá podkoží (hypodermis) a slouží jako zásobárna energie a izolační vrstva. Lidská kůže tvoří celých 15 % tělesné hmotnosti, takže pokud vážíte 70 kilogramů, „nosíte“ na sobě kůži o hmotnosti celých 10,5 kilogramů.

To už je přeci poměrně značná část našeho těla, kterou bychom zanedbat určitě neměli.

14.4.2023

Sdělte nám svůj email - abyste mohli dostávat nejnovější příspěvky Ovonex blogu pomocí našeho zpravodaje.

capthca

Poskytnutím své e-mailové adresy a kliknutím na tlačítko „Přihlásit se k odběru“ souhlasím s tím, aby mi Ovonex pravidelně zasílal informace o výživě, doplňcích stravy, produktech a slevových akcích. Z odběru newsletteru se můžete kdykoli bezplatně odhlásit.